Dolandırıcıların yeni gözde yöntemi “change oto” dolandırıcılığı

 Daha önce ‘Sazan sarmalının birer halkası olmayın’ başlıklı yazımda dolandırıcıların birbirinden farklı birçok değişik yöntemine değinmiştim. Bu yazımda ise son zamanlarda çoğalan ve özellikle ikinci el araçların cep yaktığı bir dönemde başınızı oldukça ağrıtabilecek dolandırıcıların yeni gözde yöntemi “change oto” dolandırıcılığına değinmek istiyorum. Peki nedir bu “change” yöntemi? Çalıntı veya hak mahrumiyeti bulunan ya da yurt dışından getirilerin araçların şase numaralarının, ağır hasarlı ya da trafiğe çıkamayacak durumdaki araçlardan alınan şase numaralarıyla değiştirilmesine change yöntemi deniyor. İnternetten veya ikinci el oto pazarlarından farkında olmadan change araç satın alanlar dolandırıldıklarından bihaber aldıkları aracı kullanmaya başlıyorlar. Ancak belli bir süre sonra, aracın change olduğu gerçeği ortaya çıkınca binbir emekle aldıkları araçlarına el konuluyor. Sonrasında ise maalesef can sıkıcı ve bir o kadar da uğraştırıcı hukuki süreçler..

Dolandırıcıların ağına takılmamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Bu yazımda böyle bir olay başınıza geldikten sonra ne yapılması gerekirden ziyade, change dolandırıcılık çetelerinin mağduru olmamanız adına yapabileceklerinizi kısaca sıralamak istiyorum;

-Her şeyden önce piyasa değerinin çok altındaki ikinci el araçlara her zaman şüpheyle yaklaşmalı ve ekstra dikkatli olmalısınız. Dolandırıcıların oltasına çoğunlukla tamahkar insanların takıldığı gerçeğini unutmayın.

-İkinci el araç alırken mutlaka motor ve şase numarasının, ruhsattaki motor ve şase numarasıyla uyumlu olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

-İkinci el araç alırken sadece boya, değişen parça ve hasar bilgisi ile yetinmemeli, aracı ekspertize götürdüğünüzde motor ve şase numarasının bulunduğu bölgelerde orijinal olmayan bir işlem olup olmadığını özellikle kontrol ettirmelisiniz.

-Satın alınacak ikinci el araçta boya, değişen parça ve hasar bilgisi olmasına rağmen, ekspertiz işlemi sonucunda araçta boya, değişen parça ve hasar kaydı çıkmadıysa bu aracın change olduğundan şüphelenmeli ve uzak durmalısınız. Aksi halde ne hayallerle aldığınız aracınız ellerinizden kayıp gidebilir ve maalesef Organize İşler filminin meşhur repliği  “Araba nerde? Para nerde?”  paradoksuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ve hatta daha kötüsü change olduğundan habersiz alıp kullandığınız ve belli bir zaman sonra da üçüncü bir kişiye sattığınız araç için dahi kapınız bir gün ansızın çalınabilir. 

Sazan sarmalının birer halkası olmayın” başlıklı yazıyı okumak için link; https://avduygudelibas.com/dolandiricilara-dikkat-sazan-sarmalinin-birer-halkasi-olmayin/

Dolandırıcıların yeni gözde yöntemi “change oto” dolandırıcılığı&rdquo hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir