Kesinleşen cezaya bir şey yapılamaz mı?

Ceza hukuku alanında en sık aldığım sorulardan biri “Avukat Hanım dosyamız Yargıtayda kesinleşti hiçbir şey yapamaz mıyız?”

Ceza hukukunda dosyanız Yargıtayda onanıp kesinleşince olağan kanun yollarının hepsi tükenmiş oluyor maalesef. ANCAK bu durum “artık yapılacak hiçbir şey kalmadı” anlamına gelmiyor. Eğer dosyada bir hata olduğunu ve haksız yere ceza aldığınızı düşünüyorsanız MUTLAKA olağanüstü kanun yollarına gitmelisiniz.

Peki nedir bu olağanüstü kanun yolları?

Kesinleşmiş kararlara karşı gidebileceğiniz kanun yolları; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının itirazı, kanun yararına bozma ve yargılamanın yenilenmesidir. Adından da anlaşılacağı üzere olağanın dışında, çok zorlu bir süreçtir. Olağan kanun yollarına oranla şansınız daha düşüktür. Ama eğer davanızda haklıysanız adalet mutlaka yerini bulacaktır.

Olağanüstü kanun yollarını tıptaki organ nakline benzetirim ben. Tedavi sürecinde hastalığı yenme şansı çok daha yüksek iken, her şeye rağmen bir organınızın iflas ettiğini düşünün. Organ nakli son şansınız. Yaşamak için en ufak ihtimali değerlendirir, kendinizi son şansınız olan doktora emanet edersiniz. Özgürlüğünüz için de aynı şekilde iyi bir ceza avukatıyla birlikte sonuna kadar savaşmalısınız.

2000’li yıllarda ben henüz lisede öğrenci iken abim haksız yere bir dosyadan tutuklandı. Yaklaşık üç yıl tutuklu kaldı. Yaşamış olduğumuz bu haksızlık beni hukuk okumaya sevk etti. Ben Bahçeşehir Üniversitesi’nde hukuk okurken, hemen yanı başımızdaki Beşiktaş DGM’de abim yargılanıyordu. Yargılanma süreci, DGM’lerin kapatılması, dosyanın Yargıtaya gitmesi gelmesi derken yıllar sonra tüm suçlardan aklanan abim, tek bir suçlamadan (yağmaya teşebbüsten) ceza aldı. Maalesef benden önceki avukatının gözünden kaçırdığı hukuki bir hususla birlikte ceza kesinleşip abim cezaevine girdi. İşte benim hukuki mücadelem tam da bu noktada başladı. Başvurum üzerine, olağanüstü kanun yollarından olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının itirazıyla abim kısa sürede özgürlüğüne kavuştu. Beni yıllarca okutup, hukuk okumama vesile olan abime hayatım boyunca verebileceğim belki de en büyük hediye oldu.

Kıssadan hisse; haklı olduğunuzu düşündüğünüz davadan ASLA vazgeçmeyin “Adalet kör ve topaldır ama gideceği yere ergeç ulaşır”

Comment
Name
Email